Aby dostać Orła Przedsiębiorczości 2017, radomszczański szpital zapłacił kilkanaście tysięcy złotych. Potem starostwo chwaliło się, że to poważna nagroda

Na zdjęciu prezentują się dumnie starosta Andrzej Plutecki, dyrektor szpitala Piotr Kagankiewicz i jego zastępczyni Katarzyna Szydłowska-Pazera. Ta ostatnia w ręku trzyma statuetkę. Starosta i dyrektor z dumą prezentują okolicznościowy dyplom. Zdjęcie zrobiono dwa tygodnie temu w Warszawie, na - jak piszą organizatorzy - „uroczystej gali”. Nagroda, którą się chwalą starosta i dyrekcja, to Orzeł Polskiej Przedsiębiorczości 2017. Może i byłoby się czym chwalić, gdyby nie mały szczegół. Orzeł nie ma żadnej wartości merytorycznej, niczego nie ocenia, w dodatku trzeba za niego zapłacić. Przyznaje go Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl. Za pieniądze, na podstawie ankiety, którą szpital sam wypełnia. I której - jak przyznaje dyrektor Kagankiewicz - nikt nie weryfikował.
„Gdy zapytaliśmy Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, największej takiej organizacji w Polsce, czy zna organizatorów plebiscytu „Orły Polskiej Przedsiębiorczości”, odpowiedział krótko: - Nie słyszałem. A znam wszystkich.
Orzeł kosztował między 11 a 12 tysięcy złotych (dyrektor Kagankiewicz nie pamięta dokładnej kwoty). Firma, która organizuje te plebiscyty, była wielokrotnie opisywana przez media. Przyznaje także „Perły medycyny”, „Orły budownictwa”, Orły Dizajnu”, „Orły Polskiego Samorządu”. To dobry interes. Firma wcale nie ukrywa, że prowadzi działalność komercyjną.
Mimo to starostwo udaje, że odniosło wielki sukces. Na swojej stronie internetowej napisało, że „szpital powiatowy w Radomsku jako jedyny w tym roku uzyskał najwyższą ogólnopolską nagrodę Złotych Orłów w kategorii szpitale”.
Orły Przedsiębiorczości to jeden z wielu podobnych plebiscytów, bazujących na próżności samorządowców i przedsiębiorców. Wystarczy zapłacić i ma się pewną nagrodę. A potem można się chwalić naiwnym mieszkańcom. W myśl zasady: jak cię nie chwalą, zawsze możesz pochwalić się sam.

 

Więcej czytaj w najnowszym wydaniu Gazety Radomszczańskiej