Test na antyciała SARS-CoV-2 w szpitalu. Dla każdego, ale odpłatnie

Dział: Aktualności
03/12/2020 - 10:39
Identyfikacja specyficznych przeciwciał dla koronawirusa SARS-CoV2, którymi są IgM i IgG, jest możliwa niekiedy już w trzy dni po zakażeniu. Wraz z upływem czasu we krwi pojawia się wyższe stężenie materiału wirusowego i wówczas taka diagnostyka jest najbardziej wiarygodna. 

W radomszczańskim szpitalu od środy 2 grudnia możliwe jest wykonanie badania na oznaczenie przeciwciał przeciwko koronawirusowi.  Wykonanie badania jest szczególnie wskazane w przypadku osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo i mogły być źródłem infekcji dla innych ludzi (tzw. „cisi” nosiciele). 

[CZYTAJ] [Koronawirus] W kraju w ciągu doby zmarło 620 osób. 511 miało też inne schorzenia

Badanie dostarcza wyników potwierdzających przebycie infekcji u chorych z objawami nietypowymi lub osób bezobjawowych, podejrzewanych o kontakt z wirusem.

Test najlepiej wykonać, gdy od objawów infekcji lub kontaktu z osobą zakażoną minęło powyżej 14 dni.

covid 19 5070658 1280

(Pixabay)

Materiałem do badania jest krew pobierana z żyły osoby poddającej się testowi. Nie jest konieczne wykonanie badania na czczo. Można je wykonać od poniedziałku do piątku w godz. 07:00 - 11:00 w Punkcie Pobrań Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej przy ulicy Jagiellońskiej 36. Odbiór wyników w punkcie pobrań będzie możliwy w dniu badania lub następnego dnia w godzinach 14.00 - 15.00.

Testy na przeciwciała wykonywane są na podstawie skierowania. Można je także wykonać samemu, ale wówczas są odpłatne. Koszt podwójnego testu na przeciwciała IgM i IgG  to 200 zł. Badanie każdego z przeciwciał osobno to koszt 100 zł. 

Badanie przeznaczone dla osób zdrowych, nie mających objawów infekcji COVID-19.