Informacja dla rodziców: dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 12 lipca

Dział: Aktualności
02/07/2020 - 07:40

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nad zdrowymi dziećmi do lat 8 i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dorosłą osobą niepełnosprawną został wydłużony do 12 lipca - informuje Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowu ZUS w Tomaszowie Mazowieckim.

 zus radomsko budynek

Przysługuje on z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo, jeśli niania lub dzienny opiekun nie mogą zapewnić opieki z powodu Covid-19. Ze świadczenia mogą też skorzystać rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie zdecydowali się posłać do nich dzieci w obawie przed koronawirusem.

Wniosek o dodatkowy zasiłek można pobrać ze strony internetowe ZUS-u. - Pracownik składa taki dokument do pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy, a osoba

prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS - wyjaśnia rzecznik. - Jeśli w oczekiwaniu na zmianę przepisów rodzic złożył wniosek o zwykły zasiłek opiekuńczy, to teraz ten okres będzie rozliczony, jako dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To znaczy, że nie pomniejszy puli 60 dni zwykłego zasiłku, który przysługuje w roku kalendarzowym - dodaje.