„Pamiętaj o bohaterach Powstania i nie ufaj Narodowcom". Takie plakaty pojawiły się w Radomsku

Dział: Aktualności
01/08/2020 - 12:15
Plakaty zawisły w nocy z piątku na sobotę na słupach ogłoszeniowych w Radomsku. Nie wiadomo, kto jest ich autorem, nie zostały podpisane. Autorzy piszą o zawłaszczaniu pamięci i bohaterów Powstania przez narodowców. Przypominają też poglądy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Ireny Sendlerowej.

Dziś 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W całym kraju organizowane są obchody. W Radomsku nieznani autorzy rozwiesili plakaty. Są formatu A4, wykonane na drukarce.
W pierwszym napisano (cytujemy całą treść):

„Obywatelu! Obywatelko! Bądź Patriotą i Patriotką, więc nie ufaj Młodzieży Wszechpolskiej!

Kiedy w II RP Młodzież Wszechpolska zapoczątkowała swoją działalność, przyciągała do siebie osoby o poglądach szowinistycznych, fundamentalistycznych, nacjonalistycznych i antysemickich. Były to głównie osoby młode, które sfrustrowane problemami, z jakimi przyszło im się mierzyć, uciekały się do skrajnych poglądów i obarczania winą niewinne grupy społeczne. Fascynowały się hitleryzmem, były odpowiedzialne za Polskie Uniwersyteckie Getta Ławkowe, a także wprowadzenie Numerus Clausus, czyli ograniczenia miejsc dla kandydatów pochodzenia żydowskiego!

PLAKATY POWSTANIE WARSZAWSKIE

Dzisiaj MW nie tylko nie odcina się od przedwojennych dokonań, ale także dalej gloryfikuje osoby, które nawoływały hasłami znanymi także z Trzeciej Rzeszy. Działając z Ruchem Narodowym czy Obozem Narodowo-Radykalnym (który w II RP został zdelegalizowany za zbyt skrajne hasła głoszone przez przedstawicieli) współpracując z neofaszystowskimi europejskimi partiami takimi jak włoska Forza Nuova (Sprawdź w Wikipedii).

Bądź Patriotą/Patriotką 1 sierpnia pamiętaj o Bohaterach i powiedz stanowcze NIE neofaszystom."

Drugi plakat dotyczy Kamila Krzysztofa Baczyńskiego. Tam napisano m.in.:

„Obywatelu Obywatelsko! Pamiętaj o swoich bohaterach. Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) pseud. „Jan Bugaj” Powstaniec Poeta Socjalista.

Urodzony z domu działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierza Legionów Polskich (...) i nauczycielki i autorki podręczników szkolnych ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. (…) Określał się jako ateista (po wybuchu wojny wrócił do religii, w której został wychowany). Sprzeciwiał się i krytykował antysemickie hasła i akcje Narodowców z endecji. Poległ walcząc za swoje ideały - Wolność, Równość - podczas Powstania Warszawskiego. Pamiętajmy o Nim i wszystkich naszych bohaterach."

Trzeci plakat dotyczy Ireny Sendlerowej. Tam napisano m.in.:

„W czasie antysemickich ustaw na Uniwersytetach, stawała w obronie żydowskich koleżanek, a po wprowadzeniu getta ławkowego w 1937 roku siadała w ławkach z Żydami, przez co stała się celem ataków Narodowców i ONR. (…)

Była antyfaszystką, społeczniczką i działaczką podziemia. Pomogła wydostać się z getta wielu dzieciom i Żydom.” 

Dzisiaj na profilu facebookowym Anny Dziadkiewicz, związanej z radomszczańskim ruchem  narodowym, pojawił sie komentarz: „Prowokacja ze strony Lewactwa w Naszym mieście ul. LESZKA Czarnego. Wolność nie łączy lewactwo ma gdzieś zgodę w Polsce. Nie potrafią przyjść wspólnie ponad podziałami oddać Hołdu Powstańcom Warszawy."