[ROZMOWA] Dębski: radni i prezydent nie mają monopolu na rozwiązywanie problemów

Dział: Treść płatna
04/12/2020 - 12:22
Pytany o to, ile w przyszłorocznym budżecie miasta zapisano pieniędzy na walkę ze smogiem, Rafał Dębski, przewodniczacy rady miasta, odpowiada:  - Na walkę ze smogiem będziemy przeznaczać tak zwane wolne środki. W tym momencie nie można było tego zapisać. Konstruowanie budżetu ma to do siebie, że muszą się spiąć odpowiednie współczynniki. - Gazeta rozmawia z Rafałem Dębskim z Koalicji Obywatelskiej o podwyżkach, źle przygotowanych projektach uchwał, pieniądzach na smog i Tajnym Honorowym Obywatelu Radomska.

GAZETA RADOMSZCZAŃSKA: Na ostatniej sesji głosowaliście nad drugą już uchwałą w sprawie inicjatywy uchwałodawczej. Pierwszą zaskarżył Radomszczański Alarm Smogowy, sąd uznał, że jest niezgodna z prawem i ją uchylił. Przegłosowaliście w piątek drugą, ale znów z wadą.

RAFAŁ DĘBSKI: - Z wadą?

W punkcie 5. zapisaliście, że promocja projektu może się odbywać tylko w dwóch miejscach: na stronie internetowej urzędu i na tablicy ogłoszeń. A tam nie może być zbioru zamkniętego. Powinien być zwrot „między innymi” lub „w tym”. Inaczej każdy, kto będzie promował swój projekt gdzieś indziej, złamie zasady.

- Muszę to zweryfikować. Generalnie przygotowanie tej uchwały pozostawia wiele do życzenia. Mam duże zastrzeżenia do wydziału, który ją przygotowywał, jak również do osób z wydziału prawnego, które ją sprawdzały i weryfikowały. Gdy ta uchwała już trafiła pod obrady okazało się, że są tam zapisy, których być nie powinno, ponieważ Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał je za niewłaściwie.

Przecież urząd ma uzasadnienie tego wyroku od końca października. Podobnie jak Radomszczański Alarm Smogowy.

- Ma, i kłopot właśnie w tym, że albo ktoś się z tym wyrokiem nie zapoznał, albo to przeoczył.

Rafal Debski przewodniczacy RM

Rafał Dębski, Koalicja Obywatelska

Albo nie przeoczył i umieścił te zapisy z premedytacją.

- Tak też może być. Niemniej jednak po tym, jak zostało to wychwycone, poprosiłem zarówno naczelnika

Pozostało 90 % tekstu
Jesteśmy najbardziej radomszczańscy na świecie

Czytaj Gazetę Radomszczańską gdziekolwiek jesteś